Utvandrare från Hamrånge till USA 1852-1929

Sammanställning: Bertil Axman, Bergby 2000 01 30
Redigering: Per Ax:son Hambrunger, Stockholm © 2000
 

År/namn/född/by

1852  Erik Ersson 18261001Häckelsäng 

         Lars Nilsson Bergström 18301017 Åbyn, Ockelbo

         Jonas Magnus Fahlström 18271019 Axmar bruk

         Erik Ersson 18261001 Häckelsäng

         Lars Nilsson Bergström 18301017 Åbyn, Ockelbo

         Johan Magnus Fahlström 18271019 Axmar bruk    

 

1864  Per Ersson-Hedling (1) 18400202 Hagsta

 

1865  Per Erik Wilund 18350907 Vifors

         Magnus Säfström 18400120 Axmar

         Peter Bolin                                        -

         Karl Erik Söderström 18461231Hagsta

 

1866  Anders Andersson 18440524 -

 

1867  Anders Andersson 18460705 -

         Per Ersson Bergqvist 18450505 -

         Olof Larsson Åhlin 18450404 Åbyn

         Per Ersson Hedling (2) 18400202 Hagsta

         Jon Ersson Sundqvist 18440318 -

         Jonas Bergqvist 18380415 -

 

1868  Erik Olof Axling 18450925 Axmar

         Per Rossander 18120522 Sjölöt

         Brita Rossander 18430802 -

         Anders Rossander 18500309 -

         Anna Rossander 18390808 -

         Anders Gustaf Petersson 18450508 Vifors

         Jan Peter Backman 18220327 Axmar

         Maria Nilsdtr 18120712 -

         Anders Peter Backman 18320821 -   

         Hans Andersson 18360830 Åbyn

         Anna Larsdtr 18170703 -

         Karin Lundgren 18440815 Berg

         Per Hedberg 18390323 Åbyn

         Stina Lands 1843073 -

         Per Hammar 18440711 Katrineholm

         Olof Helin 18400328 Hagsta

         Per Eklund 18361120 Åbyn

         Johanna Persdtr 18280703 -

         Olof Hedlund 18370212 Häckelsäng

         Nils Hedlund 18090622 -

         Brita Persdtr 18160731-

         Per Hedlund 18370212 -

         Brita Lena Hedlund 18470816 -         

         Kristina Maria Hedlund 18520325 -

         Lars Åhlin 18391209 Åbyn

         Margareta Hedlund 18420421-          

         Per Åhlin 18651021 -

         Lars Åhlin 18680305 -

         Per Jonsson 18480607 -

         Erik Södergren 18440331

         Anders Johan Fernström 18321102 Axmar

         Olof Flodin 18300108 -

         Anders Andersson 18500719 Berg

         Anna Margareta Berg 18420722 -

         Anders Viktor Andersson 18630413 -

         Julia Andersdtr 18660718 -

         Per Romander Höjen

         Anders Fredrik Backman 18460203 Vifors

1869  Olof Blomberg 18360603 Berg

         Erik Lindblom 18400924 Häckelsäng

         Katarina Halbberg 18560614 Axmar

         Anna Helena Tjernberg 18000504 –

         Mårten Cleophas Berg 18370925 Häckelsäng

         Helena Ersdtr Hedberg 18360709 –

         Oskar Berg 18640520 –

         Hanna Berg 18660218 –

         Lars Larsson 18510310 Prästgården

         Anna Larsdtr 18471120 –

         Per Fredrik Lundgren 18490110 Berg

         Margareta Larsdtr 18170613 Åbyn

         Lars Erik Wiklund 18480205 Axmar

 

1870  Jan Persson 18141214 Åbyn

         Anna Åkersten 18140316 –

         Johan Jansson 18510906 –

         Lars Andersson 18381219 –

         Anna Karin Norrbo 18441202 –

         Anna Sofia 18650430 –

         Maria Kristina 18671007 –

         Anders Herman 18700311 –

         Karin Larsdtr 18401021 Hagsta

         Per Olof Hedlund 18121207 –

         Maria Kristina Svanberg 18200413 –

         Johanna Charlotta 18560124 –

         Margareta Persdtr 18471020 –

         Olof Hägglund 18440927 Häckelsäng

         Anders Olsson Törn 18480224 Sundsmar (Sundsmon?)

      

1871  Sven Svensson Bratt 18330326 Högrämen

         Johanna Katarina Tallberg 18380604 Garpenberg

         Amanda 18620814 Rämen

         Allida 18650127 -

         August 18670302 –

         Elin 18690724 –

 

1872  Anna Andersdtr 18380902

1873  Johan Lundgren 18500318 Berg

 

1875  Olof Östling

 

1876  Anna Brita Hedlund 18550716 Hagsta

 

1877  Anders Gustaf Södergren 18450106 –

         Brita Lena Åström 18601217 Häckelsäng

         Karl Hedman 18580720 Berg

 

1879  Anders Westin 18420603 Viksjö

         Johanna Wiklund 18471224 –

         Anders Fredrik 18680310 –

         Inga Fredrik 18780708 –

         Jonas Olof Askmark 18550219 Svartvik

         Jonas Fredrik Vilund Modin 18610525 Kusön

         Lars Åkersten 18541021 Sjökalla

         Erik Gustaf Jäderholm 18700927 –

         David Axel Jäderholm 18511230 Axmar

         Anna Elisabet Sundberg 18440422 –

         Hildegard Augusta Kindblad 18411103 Grödinge

         Emma Charlotta 18781222 –

         Jonas Gustaf Backman 18510814 –

         Johanna Maria Persdtr 18531202 Långaryd

         Gustaf Bernhard 18790806

         Erik Gustaf Örn 18600409

 

1880  Erik August Thunman 18590306 Axmar

         Gustaf Renhult 18610327 Arvika

         Emma Renhult 18530725 –

         Jonas Jonsson Lund 18460606 Norrsundet

         David Fredrik Lindvall 18600725 Axmar

         Anders Hellberg 18400125 Mora

         Anna Margareta Wiström 18671005

         Hulda Matilda 18780704

         Jakob    Norstedt 18380515 Västerås

         Kristina Vilhelmina Löfstrand 18420226 Bro

         David 18700705

         Anders Persson Sjöblom 18430618 Frillestad

         Karl August Hansson 18550125 Axmar

         Anna Elisabet Petersson 18600221 Jönköping

         Anders Gustaf Lindgren 18580302 Stugsund

         Jöns Johan Rosenqvist 18540404

         Lars Johan Westin 18560125 Sjökalla

         Johanna Lindqvist 18580428 Vallentuna

         Johan Erik Lindqvist 18670524 By

         Anders Lötman 18560415 Viksjö

         Karl Vilhelm Andersson 18670128 –

         Karin Sjöblom 18590923 Sjökalla

         Johan Hedman 18630301 Prästgården

         Johan Åkersten 18580807 Sjökalla

         Sara Charlotta Söderström 18390319 Torsåker

         Olof Norell 18430420 Norrala

         Karin Torell 18430416 –

         Karl Erik Torell 18640831 Vij

         Frans Olof 18690420 –

         Inga Erika Katarina 18700714 –

         David Herman 18730601 –

         Elin Juliana 18760120 –

         Erik August 18770414 –

         Otto 18780915 –

         Brita Sofia Höglund 18590317

         Gustaf Emil Jansson 18470414 Stockholm

         Emma Kristina Hjort 18610724 Leksand

         Brita Katarina Lundgren 18100508 Gävle

         Per Backman 18210810 Ovansjö

         Axel Backman 18600720

         Erik Evald Gäfvert 18360807 Älvsbacka

         Sara Johanna Persdtr 18490302 Harnäs

         Gustaf Nikolaus 18650320

         Hilda Ottilia 18670609

         Johannes 18740908

         Anna Brita Hedlund 18550718 Ockelbo

         Lars Lindqvist 18480616 Hagsta

         Lars Johan Ljum 18550627 Viksjö

         Anders Andersson 18611006 Gräsmark

 

1881  Anders Fredrik Fågelberg 18390603 Motala

         Eva Amanda Nilsson 18490123 –

         Erik Larsson 18570121 Åbyn

         Olof Höglund d y 18510318 Vij

         Johannes Renhult 18290928              Arvika

         Maria Kristina Ellström 18340318 Gunnarskog

         Kristina Renhult 18680529 Arvika     

         Maria Renhult 18640821 –

         Erik Magnus Bratt 18270725 Rämen

         Maria Elisabet Bratt Forsberg 18230323 Linghed

         Anders Gustaf Bratt 18600902 Garpenberg

         Alfred Bratt 18640326

         Johan Axel Renblom 18530723 Axmar

         Erika Backman 18621203 –

         Olof Lindström 18571017 Sjölöt

         Hedda Gustava Sundgren 18500906 Norrbärke

         Olof Uno Lindström 18800729

         Johan Vestberg 18610729

         Anna Forsberg 18250502 Axmar

         Karl Algot Bergenholtz 18590308 Stockholm

         Petrus Emanuel Hagblom 18690803 Sjölöt

         Alma Gabriella Hagblom 18740324

         Per Hagbom 18770415

         Hilma Karolina Hagblom 18371011

         Katarina Petersson 18410430

         Karl Johan Hjort 18550110 Söderhamn

         Katarina Jäderström 18480601 Åmot

         Emma Elisabet Hjort 18801226 Arboga

         Hulda Charlotta Wennerström 18580628

         Lars Gustaf Hjort 18220306 Ludvika

         Kristina Elisabet Söderström 18230523 Säter

         Maria Nilsson 18570116 Boda

         Agnar Fritiof Nilsson 18781224 Söderhamn

         Olof Verner Nilsson 18810226

         Anders Sundin 18550719 Boda

         Hans Sjöblom 18390228 Fors

         Anna Karin Hammarstedt 18410810 Hille

         Per Sjöblom 18660107

         Anders Sjöblom 18680917

         Oskar Teodard 18810328

         Per Holmlund 18581101 Katrineholm

         Anna Karin Holmlund 18611111 –

         Erik Andersson Höök 18411010 Norrbärke

         Charlotta Elisabet Halvarsson 18460122

         Hjalmar Stefanus Höök 18701213 Framnäs

         Knut Harald Höök 18731225

         Erik Otto 18770827 Gävle

         Gustaf Edvard 18800314

         Olof Fridborg 18550824 Axmar

         Brita Persdtr 18550722

         Betty Olivia 18800126

         Anna Törn 18620311

         Lars Andersson 18480627 Ockelbo

         Anna Persdtr 18490603 Hille

         Karin Andersson 18711023

         Kristina Andersson 18701114

         Lars Alfred Andersson 18761225

         Anna Charlotta Andersson 18790902

         Anders Gustaf Hedberg (Runblom) 18620124 Axmar

 

1882  Karin Kristina Nilsdtr 18590207 Nybo (Hille)

         Karl Johan Stockhaus 18470807 Gunnebo

         Karolina Jansdtr 18441105 Ludvika

         Karl Gustaf 18720803 Skinnskatteberg

         Ida Karolina 18740516

         Anders Gustaf Nordström 18631108

         Per Gustaf Kärnell 18650121 Gunnebo

         Johan Henning Renhult 18620720 Hällefors

         Hans Johan Örn 18641026

         Erik Svensson 18590225 Hagsta

         Anders Skoglund 18320704 Medskog

         Lena Olsdtr 18250508 –

         Lars Olof 18600903 Medskog-

         Anna Greta 18620925

         Anders Johan 18670101

         Per Gustaf Ljum 1860 Viksjö

         Per August Levin 18590913 Axmar

         Jöns Holmberg 18651104 Åbyn

         Anders Lindblom 18611110 Axmar

         Per Olof Östblom 18620722

         Jöns Östlund 18620327

         Lars Olof Molin 18590205 Sundsmar

         Karin Lindberg 18550901 Axmar

         Anders Peter Söderström 18421013

         Karolina Hellqvist 18360907 Kil

         Katarina Eugenia 18690210

         Ida Karolina 18650509

         Emma Charlotta 18760123

         Agnes Cecilia 18791108

         Edla Alida Söderström 18641003

         Anders Hedman 18450519 Ockelbo

         Margareta Åström 18570714

         Per Olof Hedman 18810108

         Per Olof Forsberg 81630220 Häckelsäng

         Karl Anders Boström 18560104 Katrineholm

         Anders Prins 18460705 Hagsta

         Margareta Hedlund 18520225 Ockelbo

         Anders Evald 18761003

         Karl Johan 18771220

         Edla Margareta Prins 18811028

         Lars Lundgren Åbyn

         Katarina Juliana Persdtr 18521024 Axmar

 

1883  Anders Gustaf Lindgren 18580302 –

         Olof Olsson Höglund 18470813 Norrsundet

         Johanna Sofia Hjort 18520520 Ludvika

         Johanna Karolina Hjort 18720613

         Oskar Fabian 18740927 Oppeby E

         Johan Gotthard 18780505

         Olof Wilund 18580301 Katrineholm

         Per Johan Ersson 18501112 Hagsta, Vebo

         Kristina Jönsson 18611209

         Olof Åström 18230723 Häckelsäng

         Anna Hedlund 18350903 –

         Maria Kristina 18650716 –

         Olof Edvard 18750711 –

 

1884  Anna Larsson 18630111 Åbyn

         Per Axman 18600512 Hagsta

         Per Persson 18521220 Åbyn

         Johan Petersson 18390810 Axmar

         Helena Andersson 18380630 –

         Hildur Paulina 18671109 Axmar

         Johan Leonard 18701219 –

         Anna Katarina Rosenqvist 18650609 –

         Nils Nilsson 18641114 Hagsta

         Johanna Nyberg 18610126 –

         Olof Viktor Nyberg 18830312 –

 

1885  Karl Fredrik Hägg 18690219 Hagsta, Leksand

 

1886  Johanna Erika Nylund 18660911 Nybo

         Erika Westberg 18650910 Sjölöt

         Jöns Hjalmar Åkerblom 18690919 Axmar

         Lars Erik Östblom 18660107 –

         Marit Olsdtr 18621113 Lysvik S

         Johan Lindblom 18670905

         Per Axel Lindblom 18750704

         David Sollén 18671025

 

1887  Johan Hedman 18630301 Vittersjö

         Kristina Sujöblom 18650528 Berg

         Per Axling 18670501 Axmar

         Margareta Sjöblom 18690411 Hagsta

         Matilda Thunberg 18630320 Åbyn, Valbo

         Anders Lindberg 18680928 –

         Anders Peter Winqvist 18680319 Vij

         Karin Nilsson 18680914 Boda

         Margareta Jonsdtr Wilund 18300312 Kusön

         Karl Gustaf Sollén 18651122 Axmar

         Anna Karin Sollén 18700605 –

         Johan Axel Sollén 18730325 –

 

1888  Lars Gustaf Engberg 18640314 Axmar

         Sofia Axner 18630515 Gåsholma

         Nils Henrik Öhlund 18620108 Axmar

         Lars Hanberg 18610715 –

         August Vilhelm Löfgren 18630121 –

         Karl Johan Adolf Lindvall 18681106 –

         Jonas Gustaf Forsberg 18660214 –

         Brita Katarina Örn 18700125 –

         Jonas Gustaf Forsberg 18870717 –

         Per Viktor Björklund 18620316 –

         Gustaf Höök 18650314 –

         Anders Viktor Hägg 18710214 Hagsta

         Per Gustaf Lindgren 18590716 Axmar

         Lovisa Margareta Lindgren 18650426 –

         Jonas Gustaf Wilund 18650706

         Anders Gustaf Örn 18620723 Axmar

         Lars Grund 18320516 Vifors

         Anders Gustaf Backman 18710814 Axmar

 

1889  Karl David Karlsson 18670824 Axmar

         Anna Åkersten 18321023 Sjökalla

         Brita Hansson 18570702 Hagsta

         Johan Emil Kärnell 18690607 Axmar (Gunnebo)

         Johanna Elisabet Hjärpe 18670604 Söderhamn

         Per Olof Helin 18700705 Häckelsäng

         Per Olof Högberg 18670301 Sand

         Elisabet Forsberg, gift Örn 18640622 Axmar

         Karl Oskar Alfred Örn 18860206

         Bror Gustaf Adolf Örn 18860206

         Johan Bernhard Örn 18880419

         Per Rickard Örn 18661230 Söderhamn

         Johan Peter Lindgren 18210803 Varnum

         Anna Greta Harström 18261127

         Karl Vilhelm Lindgren 18710625

         Anna Katarina Lindgren 18550220 Lugnet

         Gustaf Ernst Lindgren 18801228

         Johan Axner 18650602 Gåsholma

         Ida Matilda Holmén 18720420 Axmar

         Karolina Holmlund 18720412 Katrineholm

         Per Åberg 18710418 Vij

         Lars Erik Nyberg 18650119 Axmar

         Lars Johan Westin 18560125 Fors

         Johanna Lindqvist 18580428 Vallentuna

         Johan Erik Lindqvist 18670524 By

         Anna Brita Axner 18571228 Axmar by

         Johan Sjöblom 18431025

         Karolina Vilhelmina Hedlund 18480829

         Johanna Vilhelmina Sjöblom 18781220

         Johan Fredrik Sjöblom 18811108

         Olof Albert Sjöblom 18870506

 

1890  Olof Hillman 18600907 Norrtjärn, Hille

         Oskar Emil Löfgren 1874-06-19

         Olof Lindblom 18660313 Hagsta, Malung

         August Örn 18730112

         Selma Vilhelmina Kärnell 18740716 Axmar

         Selma Maria Lindberg 18651218 Lystad

         Johan Vilhelm Lundqvist 1847

1891  Karl Arvid Wilund 18670831 Åbyn

         Inga Margareta Olivia Hesseling 18660329 Voxna

         Karl Arvid Wilund 18880316 –

         Selma Elisabet Hägg 18740808 Säter

         Erik Holm(-in?) 18700310 Axmarby, Norge

         Karl Fredrik Nilsson 18720704 Åbyn

         Karin Stillberg 18680421 Axmar by

         Elin Matilda Lundqvist 18690615 Norberg, Åbyn

         Ada Oskaria Lundqvist 18711001 –

         Anders Örn 18340724 Axmar

         Karin Berg 18391211 Axmar

         Axel Teodor Örn 18750806

         Kristina Magdalena Örn 18771226

         Emma Märta Viktoria Örn 18820312

 

1892  Helena Kristina Högberg 18720110 Sand

         Per Axel Lindblom 18750704 Axmar

         Per Tyko Ferdinand Lindblad 18730429 –

      

1893  Lars Johan Westin 18560125 Norrsundet

         Johanna Lundqvist 18580428 Vallentuna

         Anders August Högberg 18700904 Sand

         Hulda Katarina Andersson 18760312 Vij

         Anna Jönsdtr Sjöström 18420608 Åbyn

         Alma Katarina Åkerblom 18750615 Axmar by

         Anders Westin 18620409 Vij

         Fredrik Bolin 18710917 Axmar

         Lars Grund 18520516 Hagsta, Årsunda

         Knut Bernhard Lundqvist 18751012 Åbyn

         Kristina Larsson 18760820 Norrtjärn, Hedesunda

         Anders Teodor 18921127 –

         Beda Karolina Lindblad 18750530 Axmar by

        

1894  Erik Gustaf Westberg 1867 (ej i utflyttningsbok!)

 

1895  Karl Isidor Englén 18731214 Thor(-såker?), Edebo

189x  Emma Kristina Englund 18790513 Axmar

         Gustaf Höök 18650314 –

         Johanna Elisabet Hjerpe 18670604 Gävle

         Leander Natanael 18900227

         Gustaf Edvin 18921103

 

1897  Anders August Högberg 18790904 Totra

 

1898  Johan Olof Brunstedt 18641030 Ådala

         Helena Kristina Högberg 18720110 Totra

         Kristina Maria Nilsdtr 18700323 Vifors, Stråssa

         Elin Vilhelmina Sjöberg 18791219 Axmar

 

1899  Juliana Fredrika Sjölander 18780726 Berg

         Anders Westin 18640409 Sjökalla

         Anna Katarina Lögren 18771226 Åbyn

         Erika Valfrida Löfgren 18821012 Axmar

         Anders Johan Östlund 18620815 Totra, Valbo

         Anna Karin Högberg 18650201

         David Östlund 18871226 Hedemora

         Dina 18900501

         Naëmi 18921116

         Daniel 18941028 Gävle

         Paul 18970313

         Helga 18981101 Malung

1900  Lars Lindholm 18620708 Hagsta

         Helena Palmqvist 18600202

         Maria 18881028

         Hanna 18900926

         Joel 18930520

         David 18950402

         Josef 18961208

         Ester 18990216(?)

         Simon 18991016

         Per Erik Bergman 18820423 Axmar by

         Sven Natanael Wedin 18820331 –

         Axel Vilhelm Ottosson Karlsson 18830701 Åbyn(?)

         Karl David Östlund 18740701 Axmar

         Anders Emil Åkerman 18710818

         Per Adolf Axner 18770829

         Karl Gustaf Björk 18710509 Ådala

         Olof Albion Englund 18770904 Axmar

 

1902  Olof Axel Axman 18820611 Norrsundet

         Lars Emil Lundblom 18821104 Åbyn

         Olga Helena Thunman 18820401 Norrsundet

         Vilhelm Ferdinand Leopold Jonsson 18760712 Ådala

         Karl Reinhold Magnusson 18670716 Norrsundet

         Sofia 18651128 Husby (korr pax)

         Anders Westling Jonsson 18671015 Ådala

         Karl Magnus Roberg 18610309 Norrsundet, Falun

         Margareta Jonsson 18660327 Gräsö

         Signe Hulda Josefina Roberg 18870813 Gävle

         Gertrud Maria Antoinette 18890805 –

         Charles Helmer Fredrik 18931013 –

         Anny Lisada Elisabet 18951006

         Per August Häggström 18801018

         Fredrik Larsson 18860211 Åbyn

         Karl Johan Olsson 18831017 Vifors

         Karl Johan Leander Englund 18840702 Axmar

         Helga Maria Englund 18860520

         Lydia Lindholm 18861018

         August Holmin 18830606 Ådala

 

1903  Anna Olivia Lindblom 18810428 Hagsta

         Klas Fredrik Lindström 18700108 Häckelsäng

         Hilda Olivia Grund 188104x2 Hagsta

         Per Alex Ehn 18920307

         Johan Emil Törn 18831006 Ådala

         Tekla Berg 18840922 Berg

         Lars Bergström 18391015 Norrsundet, Råda

         Anders Högberg 18311015 Totra

         Stefanus Stefansson 18790811 Norrsundet

         Beda Katarina Wiklund 18830205 Åbyn

         Karl Leonard Löfgren 18801222 Axmar

         Olof Bergman 18841004 –

         August Teodor Stillberg 18850813 –

         Hilda Adina Petersson 18850307 –

         Alma Matilda Bergman 18780113 –

         Karl Gustaf Högqvist Norrsundet, Söderala

         Emma Kristina Hällström 18420908 Ådala, Sunne

         Emma Charlotta Högqvist 18840809 Söderala

         Maria Albertina Stillberg 18810328 Axmar

         Beata Kristina Stefansson 18811202 Norrsundet

 

1904  Anna Vilhelmina Ehn 18881129 Häckelsäng

         Klara Margareta Sandin 18881113 - , Valbo

         Kristina Cecilia Åsbrink 18821122 Hagsta

         Beda Katarina Lindblom 18820213 –

         Per Ludvig Nordin 18690620 Totra

         Karl Albert Wiklund 18850827 Åbyn

         Erik Oskar Östling 18770318 Gåsholma, Skog

         Maria Matilda Högqvist 18780213 Söderala

         Märta Lisette Östling 19010804 –

         Emma Kristina Högqvist 18881018 Norrsundet

         Olof Emanuel Lindberg 18841004 Gåsholma

         Hanna Erika Östling 18850824 –

         Per Algot Lundgren 18840417 Axmar, Söderala

         Per Olof Högqvist 18751231 Norrsundet, Söderala

         Karl Isidor Englén 18741214

         Olof Emanuel Lindberg 18841004 Axmar, Edebo

         Per Emanuel Eriksson 18760430 Häckelsäng

         Lars Hjalmar Bergström 18850511 Norrsundet

         Anders Vilhelm Ekström 18770904 –

         Anders Fredrik Häggström 18860125 –

         Nils Fredrik Svensson 18740731 –

         Elin Elida Berglund 18800712 –

         Karl Valter 19010426 –

         Gunnar Valdemar 19030908 –

 

1905  Klas Ferdinand Olsson 18740707 Norrsundet, Horse?

         Adolf Vilhelm Berggren 18790705 Ådala

         Erik Valfrid Larsson 18871012 Åbyn

         Johan Axman 18670624 Ådala

         Anna Elisabet Lindström g Axman 18691209 Söderhamn

         Johan Fredrik 18900718

         Hildur Maria 18930820

         Dagmar Katarina 18981106

         Per Anton Andersson 18850402 Ådala, Ockelbo

         Karin Andersdtr 18490301 Lysvik

         Karl Erik August Löfgren 18730912 Norrsundet, Falun

         Axelina Fredborg 18770919 Ransäter

         Erik Gerhard 19000120

         Sven August 19020806

         Elin Margareta 19040725

         Karin Wallsten 18790913 Stockholm

         Karl Gustaf Berglund 18790223 Hagsta

         Per Vilhelm Lindblom 18770921 Ådala

         Gustaf Albin Högqvist 18851207 Norrsundet

         Anna Katarina Grund, g Lindblom 18750515 Årsunda

         Tyra Vilhelmina 19000820

         Gertrud Kristina 19011231

         Naima Maria 19050412

         Gustaf Albin Högqvist 18851207

         Anders Rossander 18880114 Sjökalla

         Erik Gustaf Björk 18750405 Norrbärke

         Per Erik Svedberg 18810504 Norrsundet

         Olof Ernst Olsson 18880924 Vifors

        

1906  Anna Margareta Björk 18691202 Hanebo

         Nanny Maria Björk 18930415 Högbo

         Ferdinand Sjöström 18830403 Norrsundet

         David Adolf Sjöström 18860418

         Olof Norell 18430420 Norrala

         Karl Johan Holmin 18810407 Ådala

         Karin Lindblom 18400103 Axmar

         Anna Katarina Åberg 18771105

         Karin Hedlund, g Helin 18390120 Häckelsäng

         Margareta Fredrika Helin 18670919 –

         Tekla Amalia Helin 18950923 –

         Jonas Erik Eriksson 18490916 –

         Johan Hilmer Lundblom 18881019

         Karl Viktor Wedin 18801004

         Per Leonard Stefansson 18750920

 

1908  Anna Matilda Broström, g Eriksson 18540603 Häckelsäng, Stöde

         Jonas Hilmer Eriksson 18910408 –

         Olof Edvin Eriksson 18940316 –

         Erik Olof Wilund 18930613 Sundsmar

         Anton Emanuel Bergman 18900609 Berg

         Erik Gustaf Lundberg 18610829 Ådala

         Efraim Östlund 18890313 Häckelsäng, Ockelbo

 

1909  Tore Östlund 18921203 –

         Emil Holmberg 18910117 Åbyn

         Emil Lindqvist 18900617 –

         Hulda Johanna Arosina Hedlund 18940315 Axmar

         Ernst Efraim Hållander 18720107 Norrsundet, Gävle

         Emma Kristina Eriksson 18730613 Elgeby?

         Elin Agnes Katarina 19060121 Kolsta?

         Emma Margareta Hägglund 18860505 Hille

         Anna Helin, g Sundberg 18650822 Häckelsäng

         Oskar Albin Sundblom 18931016 –

         Anna Maria Sundblom 19030612 Häckelsäng

        

1910  Petrus Hedlund 18901210 Ådala, Ockelbo

         Anders Bernhard Lindberg 18900422 Vij

         Karl David Lundgren 18900603 Åbyn

         Johan Edvard Åstrand 18830213 Ådala

         Olof Eriksson 18910715 Ådala, Ockelbo

         Erik Arvid Lindgren 18850915 Åbyn

         Johan Alex Källström 18900809

         Josef Löfqvist 18921218

         Karl Johan Andersson 18770715 Norrsundet

         Ida Katarina Jansson 18860415 Norrbärke

         Gertrud Maria 19070826

         Johan Sjöström 18900325 Vij

         Anna Charlotta Bergman 18490218 Berg, Enhörna

         Olof Herbert Bergman 18930322 –

         Karl Johan Herbert Håkansson 18910127 Norrsundet

         Karin Helena Bergström 18890202 Ådala, Gävle

         Anders Arvid Lindholm 18830530 Vij, Årsunda

         Vilhelm Edvard Andersson 18720114 Hosjö

         Arvid Ek 18790829 Åbyn

         Erika Matilda Eriksson 18810126 Norrsundet

         Edvard Villiam Folke 19041128 –

         Karl Gunnar Englund 18930221 Ådala

         Karl Otto Lindblad 18910126 Axmar

         Johan Emanuel Eriksson 18901028 Ådala

         Gustaf Ivar Hedell 18900420 Norrsundet, Hosjö

         Per August Källström 18851015 Ådala

         Gerda Katarina Larsson 18900116 Åbyn

         Henning Håkan Dalman 18840525 Norrsundet

         Nils Olof Bergström 18910527 Gävle

         Karl Fredrik Larsson 18630919 Ådala, Villeryd

         Maria Klingberg 18620416 Falun

         Karl Robert 18961114

         Alfhild Maria Linnéa 19000228 Valbo

         Anna Katarina Vilhelmina Åström 18790726 Ockelbo

         Lars Axel Sandberg 18900129 Sjökalla

         Gustaf Forsmark 18900520 Åbyn

         Johan Vilhelm Boqvist 18930407 Norrsundet, Norrala

1911  David Persson 18820303 –

         Karl Gunnar Dahlberg 18910405 Ådala, Ockelbo

         Klara Maria Nyberg, g Lindqvist 18911020 Norrsundet

         Lars Olof Fällgren 18860830 Axmar

         Johanna Kristina Jansson 18880428 Norrsundet

         Erik Bertil Olsson 18910201 Ådala

         Karl Viktor Jonsson 18910201 Häckelsäng

         Emil Andreas Höglund 18940914 Hille

         Ester Juliana Grund 18921224 Hagsta, Högbo

         Levina Elisabet Löfgren 18910929 Hagsta

         Karl Johan Holm 18870624 Norrsundet, Gävle

         Berta Katarina Holmberg 18860108 Sjökalla

         Karl Olof Lindberg 18910703 Vij

 

1912  Lars Albert Larsson 18930712 Åbyn

         Edit Augusta Larsson 18950909 –

         Alida Viktoria Petersson 18870909 –

         David Löfqvist 18921218 –

         Beda Fredrika Sjöblom 18841014 Axmar

         Erik Konrad Holmgren 18930821 Åbyn

         Hilma Katarina Olander 18900128 Häckelsäng

         Elin Gertrud Gutke 18910712 Norrsundet

         Emil Ingvar Gutke 19100129 –

 

1913  Olga Elisabet Lindgren 18960529 Ådala

         Gustaf Albert Röstlund 18951015 Norrsundet

         Anna Hagman 18930516 Totra, Ockelbo

         Edit Teresia Jansson 18910123 –

         Karl Erik Gustaf Granlund 18761227 Norrsundet, Järbo

         Elsa Maria Granlund 19000822

         Bror Knut Helmer Salomonsson 18900915 Ådala, Ockelbo

         Bernhard Valfrid Nilsson 18951028 Axmar, Gävle

         Rut Östlund 18910220 Häckelsäng, Ockelbo

         Johan Samuel Olsson 18951211 Norrsundet

 

1914  Helmer Alexius Ekelund 18910718 Hagsta

         Johan Gustaf Wilund 18651224

         Hulda Teresia Petersson, g Wilund Eda

         Olof Henry Gustaf 19010214

         Ebba Ottilia 19120128 Åbyn

         Signe Olivia Nyberg Gävle

         Kristina Maria Englund 18950528

         Karl Gustaf Englund 18950918 Söderhamn

         Karl Einar Englund 18891209

         Karl Anton Norgren 18941006

         Martin Julius Englund 18980605 Ådala

         Karl Gustaf Löfgren 18890405 –

         Elsa Katarina Wedin 18940712 Åbyn

         Julia Marry Rossander 18981014 Vij

         Karl Viktor Petersson 18950917 Axmar

         Anna Maria Olsson 18920511 Åbyn

 

1915  Karin Gabrielsdtr g Wåhlstedt 18590626 Norrsundet

         Ernst Gabriel Wåhlstedt 18961213 –

         Märta Elisabet Berglund 18930729

 

1916  Anna Etel Rossander 18940202 Häckelsäng

         Jonas Östlund 18610429

         Johanna Margareta Forslund, g Östlund 18541129

         Anton Östlund 18970627

 

1919  Hjalmar Leonard Westberg 18850721 Sjölöt

 

1920  Kristina Karolina Hjort, g Hägg 18450110 Hagsta

         Hanna Evelina Lindgren 19001016 Ådala

 

1921  David Gotthard Lundgren 18890505 Åbyn

         Nils Olof Bergström 18910527 Ådala

         Anna Martina Tägtström, g Bergström 18921007

         Nils Martin Roland Bergström 19130903

         Johan Harry Blum 19050824 Axmar by

 

1922  Hans Gösta Andersson 19040130 Norrsundet

         Yrjö Emil Velmiejmen 18900201 Åbyn

         Olof Bertil Röstlund 19031108 Norrsundet

         Lars Peter Lindholm 18881212 Vij

 

1923  Karl Edvin Hedlund 18990622 Ådala

         Hans Gunnar Sundström 19040605

         Olof Ginus Halmin 18980630

         Helmer Alfred Karlsson 18971004 Norrsundet

         Vilhelm Ivar Westlund 18990909 Ådala

         Botvid Bernhard Berglund 18910331 Norrsundet

         Ragnhild Augusta Englund 19010710 Axmar bruk

 

1924  Karl Edvin Berg 19041224 Fors

 

1925  Karl Gunnar Källberg 18971110 Fors

         Ture Adolf Lindholm 19060305 Axmar

 

1926  Ingeborg Alice Margareta Wedin 19080213 Åbyn

         Sven Evert Ljunggren 19080605

         Olof Viktor Ljunggren 19060322

         Olof Paul Lindholm 19031114

         Verna Maria Larsson 19090117

 

1927  Hjalmar Leonard Vestberg 18850721 Hagsta

         Erik Fabian Axman 19040117 Fors

         Axel Vilhelm Myrman 18851212 Norrsundet

         Gustaf Albert Röstlund 18931015

 

1928  Nore Andersson 19011112 Berg (åter -35)

1929  Ture Herbert Mauritz Wedin 19101110 Åbyn

        

 

 

Åter till HAMBRUNGER varia!